Kauza sudcu – Tik-Tokera

161 prečítaní

Kauza sudcu – Tik-Tokera

Cristi Danileţ je rumunský sudca, ktorý bol v decembri 2021 zbavený funkcie sudcu aj z dôvodu zverejnenia videí na Tik Toku.  Na videách vykonával prácu na dvore a čistil bazén. Tieto videá podľa príslušného orgánu predstavovali „správanie, ktoré ovplyvňuje obraz súdneho systému“.

Sudca tento akt vnímal ako akt revanšu za realizáciu jeho slobody prejavu, ktorou kritizoval resp. komentoval niektoré politické kroky týkajúce sa potreby reformy justície. Danilet povedal, že predmetné videá boli zverejnené  rok pred tým, ako bol potrestaný, a ani jedno by nemá nič spoločné s jeho profesiou. Danilet, ktorý si získal veľké množstvo fanúšikov na sociálnych sieťach, vedie aj kurzy právneho vzdelávania pre deti.

Jeho suspendovanie vyvolalo  znepokojenie aj u Európskej komisie ako aj US Ambasády Bukurešť.

Dňa 24.apríla 2023 večer bola zverejnená správa, ktorou Cristi Danileţ  oznámil, že vyhral na Najvyššom kasačnom a justičnom súde tretí proces o jeho vylúčení z magistrátu a vráti sa do funkcie sudcu na súde v Kluži. Najvyšším súdom bolo zistené, že si nezaslúžil vylúčenie, ale iba zníženie platu (zníženie hrubého mesačného príspevku na zamestnanie o 25 % počas obdobia 6 mesiacov). Vo funkcii  bol pozastavený od 13.12.2021 do 24.4.2023.  

Najvyšší súd podľa zverejnenej tlačovej správy už vo februári 2023 zrušil rozhodnutie z mája 2022, ktorým bol Danileţ vylúčený zo súdnictva s odôvodnením, že vykonával politickú činnosť prostredníctvom dvoch mimovládnych organizácií. Danileţ bol konkrétne sankcionovaný za to, že bol súčasťou dvoch mimovládnych organizácií, ktoré vysielali kritické komuniké proti vláde. 

Predmetné videá z Tik Toku je možno nájsť tu:

Zdroje:

https://www.insider.com/romanian-judge-suspended-from-his-position-for-posting-tiktoks-2021-12

https://www.newsweek.com/romanian-judge-focused-reform-countrys-judicial-system-suspended-tiktok-posts-1659495

https://www.euractiv.com/section/justice-home-affairs/news/us-eu-commission-concerned-over-suspension-of-romanian-judge/
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/justitie/judecatorul-cristi-danilet-revine-in-magistratura-dupa-ce-a-castigat-al-treilea-proces-cu-csm-2326009

Jelinková Dudzíková, D.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Predošlý článok

ESLP disciplinárne konania

Ďalší článok

Tlačové vyhlásenie PEVS