SVK

Slovenský stánok na medzinárodnom bazáre

108 prečítaní

Slováci v zahraničí: Slovenský stánok na medzinárodnom bazáre

Každoročne sa pred Vianocami koná v Luxembursku medzinárodný bazárový víkend, na ktorom sa jednotlivé stánky prezentujú svojím národným tovarom, jedlom a sprievodnými akciami. Tento rok sa konal v dňoch 11.11.2022 až 13.11.2022.

Medzinárodný bazár v Luxembursku je združenie, ktoré zastrešuje viac ako 60 stánkov z celého sveta. Od roku 2009 je jeho súčasťou aj Slovenský stánok.

Medzinárodný bazár privíta počas svojich dvoch dní takmer tridsaťtisíc návštevníkov.

Výťažkom z jednotlivých ročníkov podujatia Medzinárodný bazár podporuje dobročinné projekty po celom svete.

Medzinárodný bazár v Luxembursku prispel doteraz sumou 140 000 EUR na pätnásť slovenských projektov a jedenásť zahraničných projektov, na ktorých sa podieľajú slovenskí dobrovoľníci.

Celkovo bazár podporil zo zisku za rok 2021 sumou 500 000 EUR  39 projektov po celom svete.

Medzi slovenské projekty podporené Medzinárodným bazárom v Luxembursku patrí  napríklad projekt paliatívnej starostlivosti o deti, projekty pre deti zo znevýhodneného prostredia, ergoterapie pre rehabilitáciu drogovo závislých osôb, program na pomoc ľuďom so svalovou dystrofiou, vybavenie nocľahárne a doplnenie čistiacich a dezinfekčných prostriedkov pre zariadenie pre ľudí bez domova, výstavba centra pre deti a mládež postihnutých chorobou AIDS, podpora školstva a zdravotníctva detí utečencov.

Od roku 2009, odkedy sa Slovenský stánok ako združenie a samostatný subjekt pripojil k Medzinárodnému bazáru,  sa  z neho stal významný aktér humanitárnej a rozvojovej pomoci, ktorý nemalými čiastkami prispieva na projekty na Slovensku i v iných krajinách. Každoročne sa Slovenský stánok teší prvým stránkam zahraničných médií.

Koordinácia aktivít stánku je vecou žien. Spolok vedú štyri Slovenky: Dana Jurášová, Viera Šeligová Hughes, Gabriela Turzáková a Michaela Brunnerová.

Medzi „motory“ Slovenského stánku patria Slovenky a Slováci, ktorí pracujú v európskych inštitúciách, ale aj v súkromnej sfére.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Predošlý článok

Prepisy a postrehy zo zasadnutia Súdnej rady 11/2022

Ďalší článok

Vyhlásenie ZSS k 30. výročiu vzniku SR

Latest from Články