Pravidla

Uznesenie Sudcovskej rady v Bratislave k sudcovi Filovi

194 prečítaní

uznesenie č. 51/2022

Sudcovská rada Krajského súdu v Bratislave odsudzuje urážky, nenávistné prejavy a vyhrážky adresované sudcovi Okresného súdu Bratislava I JUDr. Marekovi Filovi v súvislosti s jeho rozhodnutím o návrhu prokurátora na vzatie obvineného Dušana Dědečka do väzby.

Považuje v demokratickej spoločnosti za absolútne neprípustné, aby bol sudca vystavený hrubým verbálnym atakom a zastrašovaniu z dôvodu, že jeho rozhodnutie nie je v súlade s predstavami niektorých jednotlivcov alebo verejnosti, ktorých následkom je nutnosť policajnej ochrany sudcu pre dôvodnú obavu o jeho zdravie a život.

Sudca ako predstaviteľ súdnej moci musí mať v právnom štáte vždy garantovanú nezávislosť, aby jeho rozhodovacia činnosť bola nielen bez akýchkoľvek právnych, ale aj faktických vplyvov.

Sudcovská rada preto naliehavo apeluje na predstaviteľov zákonodarnej a výkonnej moci, politicky a verejne činné osoby, ako aj zástupcov médií, či občianskej spoločnosti, aby dôrazne odmietli tieto neakceptovateľné útoky na súdnu moc, ktoré bezprostredne ohrozujú nezávislosť súdnictva ako jeden zo základných atribútov právneho štátu a vyzýva každého zdržať sa v budúcnosti obdobného konania.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Predošlý článok

Vyhlásenie sudcovskej rady v Nitre k sudcovi Filovi

Ďalší článok

Bude polícia odpočúvať telefóny?